Umíš být šťastný? Umíš být spokojená?

Štěstí se nehledá, nechává se přicházet – pokud mu uděláš prostor a podmínky skrze své návyky. Pochop principy a komponenty jako vděčnost, dávkování radosti nebo užívání si cesty, místo honění se za cílem. Urči si, co přesně znamená štěstí pro Tebe. Radost a veselí? Tichá spokojenost? Úspěch?

V rámci projektu Anatomie hodnot jsme jako vedlejší produkt identifikovali sedm forem toho, čemu obecně říkáme “štěstí.” Definuj si svou kombinaci – co je pro Tebe to pravé ořechové? Nauč se praktikovat pravidelné návyky, které pro šteští a spokojenost udělají podhoubí. Pak stačí počkat, až zaprší 🙂

Nadcházející termíny

 • Pátek 19.1. 2024 18:00-21:00
 • Úterý 12.3. 2024 18:00-21:00

Cena

500Kč

Pro koho je tento kurz

Tohle není jen kurz pro nešťastníky. Je pro všechny, kteří se tímto tématem zatím nezaobírali nebo to dosud nedávalo smysl. Vlastně by měl být takovým základním vybavením do života, abychom se zbytečně nehonili za představami, které nám do hlavy nalil někdo jiný a našli si to, co je skutečně autentickým štěstím pro nás.

Pozvi také partnera/partnerku nebo přátele, abyste si pak mohli o těchto tématech mnohem snadněji povídat.

Štěstí jako zvyk

Několikrát do roka si vzájemně přejeme zdraví a štěstí. To první je celkem jasné, to druhé ani trochu. Co je vlastně štěstí? „Muška jenom zlatá“ jak pravil básník? A co říká vědec? Ano, hormonální změny se štěstím souvisí, ale to nám moc nepomůže v praxi.

Štestí totiž není jenom jednotlivá emoce, extatický okamžik nebo radostná událost. V rámci projektu Anatomie hodnot se nám objevilo sedmero vrstev nebo forem štěstí, z nichž každá má odlišnou kvalitu i hodnoty, které se k ní pojí. Každý si musíme najít tu svou magickou kombinaci.

Když pracuji s klienty v osobních konzultacích, nejednou je společnými silami vytáhneme z bryndy a oni jsou pak “celkem OK,” což jim přijde jako zázrak, protože dosud se topili. Jenže v té chvíli jim musím připomenout, že teď, když už nejsou emočně v mínusu, ale na nule, teprve začíná druhá část cesty – do plusu. Teď se navíc musí naučit být šťastní. A že to dokáže být dřina! Ale jde to. Chce to jen nácvik, který se stane zvykem.

Štěstí bez ohledu na okolnosti

Štěstí je pouze do malé míry podmíněno okolnostmi a ostatními lidmi. Vnější události samozřejmě mohou být radostné, ale taková radost je pomíjivá. Nepomáhají k němu nijak významně ani peníze, jak naznačují studie z Forbes a jinde. Já mluvím o opravdovém štěstí – o pocitu životní spokojenosti a naplnění.

Takový skutečný stav štěstí je základní nastavení, které kupodivu zůstává nezměněno i v krizových situacích. Ano, můžeme se vztekat nebo brečet a přitom mít vnitřní jistotu, že i tohle je součástí procesu, že je to v pořádku, že život nám brzy ukáže, jak dál. Na povrchu moře jsou vlny, ale v hloubce je důvěra, spokojenost a ticho.

Přijde Ti to nedosažitelné? Myslíš, že je to něco jenom pro Zenové mistry odtržené od “opravdového života”? Kdepak, jde to – i ve 21. století v uspěchaném městě. Nejde o to „co“ nebo „kdo“ Ti dává pocit štěstí, ale jak v sobě štěstí najít a naopak ho nespoutaně rozdávat.

Co Tě v kurzu čeká

Tento kurz pojímám spíš přednáškově, s prostorem pro průběžné dotazy a sdílení. Není tu prostor na terapeutickou práci, možnost jít do hloubky s vlastním příběhem a zahojit se. To budete muset udělat doma nebo za pomoci nějakého průvodce. U mne je cílem dát vám kvalitní orientaci a nástroj, díky kterému si svou situaci můžete snadno diagnostikovat a rozhodnout se pro další postup.

O cyklu Empowerment

Tento kurz je součástí volné série vzájemně se doplňujících kurzů zaměřených na získání nebo znovunalezení osobní síly, objevování své jedinečnosti a přinášení svých darů a talentů do světa. Kurzy lze mezi sebou libovolně kombinovat.

Proč jít na kurz ke mně

Protže nevěřím na pozlátka, takže tento kurz není o “pozitivním myšlení” ani “lítání na obláčku.” Tématu štěstí a možná ještě víc tématu vděčnosti se věnuji od roku 1996 v rámci odblokovávání tvořivosti. Učím kurzy kreativity, kde je hledání osobního naplnění a štěstí centrálním tématem.

Později jsem spolu s mezinárodním týmem vytvořila zmiňovanou metodiku Anatomie hodnot, kde se téma štěstí promítlo do komplexní hierarchické struktury a usadilo do kontextu dalších mechanismů. Má práce se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů a osobního rozvoje. To, co tu učím, praktikuji v denním životě.

Ano, jsem šťastná. Ne 100% pořád, ale obecně pořád. Třeba loni jsem si prošla peklem. Můj blízký kamarád byl psychicky na dně a strávila jsem několik týdnů s ním v jeho “černé díře” 24/7. Po návratu jsem onemocněla, o týden později mi zemřela maminka, o další týden později začala válka. Nestíhala jsem pracovat, takže trpěl domácí rozpočet. Do toho byl nemocný pes a stěhovali jsme kancelář. Doslova mne šokovalo, že jsem i takovýmhle emočním peklem prošla bez větších šrámů a více méně jsem pořád fungovala.

A po pravdě jsem nejvíc plakala dojetím nad odvahou mého kamaráda se mi otevřít. Cítila jsem se poctěna tím, že mi dovolil ho léčit a jít až na kost. Když jsem odjížděla, poděkoval mi za “milou” návštěvu (v angličtině řekl “lovely”). Pousmála jsem se nad tím… jenže měl pravdu. Ano, bylo to intenzivní a bolestivé, ale také krásné, obohacující a oba jsme ohromně dospěli. I přes tu bolest jsem byla pořád šťastná, že ho mám, a vděčná, že jsem mu mohla pomoci. To krásné zůstává.

V tom těžkém období mne také dojímala podpora manžela a okolí, lidskost dobrovolníků pomáhajících utečencům, krásné vzpomínky na maminku a vděčnost za to, co mi dala. Cítila jsem se pod tlakem, unavená či frustrovaná, ale neřekla bych, že bych byla nešťastná či bezradná. Vlny smutku se střídaly s krásnými prožitky a v tom zjitřeném stavu jsem cítila o to větší vděčnost za lásku kolem i denní maličkosti. Takže když říkám, že štěstí není až tak závislé na okolnostech, myslím to vážně. Je to o tréninku, o nastavení, o úhlu pohledu. A to vám chci předat.

Propozice kurzu

 • Pořadatel: Michaela Freeman
 • Místo konání: Kodaňská 81/4, Praha 10 – Vršovice (vchod vedle kavárny FLAT hned u zastávky “Ruská”)
 • Čas: Večerní kurz 18:00 – 21:00
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze cca 30 minut
 • Materiály: cena zarhnuje tištěné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přihlášky a platby

 • Kde se přihlásit: Přihlášky a platby zprostředkovává server Naučmese.cz
 • Platby: Platí se kartou online.
 • Storno a otázky kolem přihlašování: Lektoři jsou vypláceni až po uskutečnění kurzu. Veškerou komunikaci ohledně plateb nebo storna, prosím, řeš přímo s pracovníky Naučme se, jsou vstřícní a profesionální.
 • Pokud se Ti datum nehodí: Na Naučme se si lze vytvořit účet a přidat si kurz na seznam přání. Dostaneš pak automaticky oznámení, jakmile bude vyhlášen nový termín.
 • Organizační dotazy: S otázkami ohledně programu a organizace se můžeš kdykoli obrátit na tel: 605 113 327 nebo e-mail info@michaelafree.cz

Přijď a přiveď přátele 🙂