Jak rozpustit svá negativní přesvědčení

Za negativní přesvědčení nemůžete. Do hlavy je vám vecpal někdo hrozně dávno – rodina, škola, média, závistiví přátelé, žárliví partneři. Jenže pak nám v hlavě smyčka, která tvrdí, že „tohle nikdy nezvládneš,“ „za nic nestojíš,“ „nikdo Tě nemiluje“ nebo že to „nikdy nevyjde?“ Ale i naše kultura je plná předsudků o tom, jak věci mají být. Ty se projevují ve spoustě popových hitů, hollywoodských trháků a slavných románů, nemluvě o reklamách.

Odvážní hrdinové nevypadají jako my, sexy svůdkyně jsou nám taky na hony vzdáleny a pak máme pocit, že my, s naší “občejnou výbavou” nikdy nic pořádného nedokážeme. Nejsme přece jako oni – krásní, slavní, nadaní, bohatí, fyzicky zdatní. Taky jsme přesvědčeni, že láska je o tom “najít toho pravého” a šťastně žít do smrti. A co teprve mýty kolem peněz! Také máte v hlavě cenzora, který vám pomluví každý zajímavý nápad?

Nadcházející termíny

 • Sobota 27.1. 2024 10:00-16:00
 • Sobota 24.2. 2024 10:00-16:00
  Vždy s přestávkou na oběd

Cena

800 Kč

 

Pro koho je tento kurz?

Tento kurz jsem vytvořila pro všechny, kterým jedou v hlavě smyčky jako:

 • “Tohle nikdy nezvládneš!” nebo “Na tohle nemáš!”
 • “Za nic nestojíš” a “Jsi totální nemehlo!”
 • “Nikdo Tě nemiluje“ nebo klasické “Tebe nikdo nemůže chtít!”
 • “Tohle Ti nikdy nevyjde?” a “Kdo si myslíš, že jsi? Do toho se nepouštěj!”
 • “Peníze jsou špinavé” nebo třeba “Peníze kazí charakter”
 • A co klasický spouštěč katastrofických scénářů “Co když…”

Existují stovky negativních přesvědčení, která nás drží v šachu, byť jsou často absurdní. Máme utkvělé představy o penězích, vztazích, zdraví nebo kariéře, kterými si podvědomě sabotujeme vlastní rozvoj. Přišel čas se je rozpustit.

Co Tě v kurzu čeká?

Tento kurz pojímám jako přednášku propojenou s vaším sdílením. Vždycky totiž pomůže, když zjistíme, že nejsme sami a také můžeme společně posdílet tipy a triky na to, jak se s negativními myšlenkami vypořádat.

Společně si probereme:

 • 7 základních přesvědčení podle metodiky Anatomie hodnot (jsou to jakési kořeny všech ostatních variací)
 • Zdroje našeho světonázoru – odkud se tyto myšlenky berou a kdo nám je podsouvá
 • Vůle a převzetí zodpovědnosti – základní podmínky pro to, abychom se vymanili z role oběti
 • Zvládání změny světonázoru – co se stane, když začnete myslet jinak a co na to ostatní
 • Vnitřní cenzor – jak otevřít dialog sami se sebou a proměnit cenzora v rádce
 • Techniky pro rozpuštění limitujících přesvědčení – praktické návody na to, jak se “přeprogramovat”

Jak umlčet vnitřního cenzora

Dobrá zpráva – nemusíš žít pod diktaturou „vnitřního cenzora,“ který Ti tvrdí, že věci nejdou a že na to nemáš.

Cenzor je ten hlásek našeptávající, že tohle nemůžeš, nezvládneš, že se ztrapníš, že Tě nikdo nemá rád, že nejsi dost atraktivní, že nemáš dost peněz, potřebné vzdělání… mám pokračovat? Takových negativních výroků jsou stovky, ne-li tisíce. Jako bychom nikdy v ničem nebyli “dost.” Stejný vnitřní hlas je pak expertem na vytváření negativních scénářů o tom, co se stane, když vykročíte ze svého stínu. Cenzor je ten, kdo vám nedá spát před důležitou zkouškou, prezentací nebo jednáním a jede vám v hlavě variace katastrofických představ. A, světe div se, ony se pak nejednou vyplní, když jsme si to tak pěkně předem naplánovali.

V rámci projektu Anatomie hodnot se nám jako vedleješí produkt objevilo sedm základních přesvědčení nebo spíš celkových postojů. Definují, jak se v životě cítíme, zda máme pocit kontroly nad vlastním životem, zda se cítíme hodni lásky atd. Řekla bych, že téměř všechny variace negativních přesvědčení jde při troše pátrání dostopovat k jednomu z těchto sedmi a ty pak adresovat u zdroje.

Je v nich také vnitřní posloupnost, kde se dá začít budovat na tom praktickém a hmatatelném, pak se podívat na silně emoční roviny a nakonec se dostat k intelektu a spirituální úrovni. Ta definuje náš pocit užitečnosti a smysluplnosti a tedy i vlastní hodnotu v tomto světě nebo smysl života.

Už samotné „odhalení“ zdroje nebo pojmenování negativních pocitů může spustit samoléčebný proces. Náš vnitřní ďáblík je vynesen na světlo a stojí před námi prozrazený a bezmocný. Možná hned nezmizí, ale minimálně víme, s kým máme tu čest a že se ho vlastně tolik bát nemusíme. Proto tu mluvím o rozpuštění. Nejde o to s cenzorem bojovat a věnovat mu pozornost a energii. Naopak, je lepší se věnovat věcem, o které nám opravdu jde, a nechat ho, aby zcela pozbyl na důležitosti a eventuelně vyšuměl. Z cenzora se pak může stát rádce.

Pro další domácí práci vás proto naučím osvědčené techniky, které působí jako „protilátky“ v podobě pozitivních přesvědčení, ale také metody pro uvolnění nahromaděných myšlenek a jejich vypuštění. Ty Ti pomohou se přeprogramovat a žít naplno.

O cyklu Mechanika odvahy

Tento kurz je součástí volné série vzájemně se doplňujících kurzů zaměřených na získání sebevědomí a odvahy. Kurzy lze mezi sebou libovolně kombinovat.

 

Proč jít ke mně na kurz

Nedávno můj manžel pomáhal kamarádovi, který byl emočně na dně. Když jsem mu po telefonu dávala rady, řekl, že kamarád má v hlavě šílené množství negativních přesvědčení a že “s tím asi nic neuděláme, to máme všichni.” Připomněla jsem mu, že já už je přece dávno nemám. “A jo, vlastně. No tak mi k tomu pošli nějaké informace a já to s ním zkusím.” V tom momentě jsem si uvědomila, že vím přesně, od kdy je nemám – od roku 1996, kdy jsem na nich začala vědomě pracovat. Není to tak, že se neobjeví obavy z nějaké výzvy nebo nervozita. Jasně, že mám věci, do kterých se mi nechce. Ale prostě mám už v hlavě ticho a neřeším “zda,” ale “jak.”

Můj cenzor přestal říkat “Tohle nedáš!” a začal říkat celkem užitečné věci jako “Opravdu myslíš, že je to dobrý nápad?” nebo “Hele, nenamlouváš si něco?” Naslouchám mu, protože se stal hlasem rozumu a svědomí – rádcem místo pánem. Stejně víc věřím své intuici a beru ho opravdu jen jako rádce, jehož rady mohou nebo nemusí být validní. Ale protože ho beru vážně (minimálně se na danou věci podívám “selským rozumem,” zjistím si informace nebo podniknu preventivní bezpečnostní kroky), můj cenzor se cítí respektován a už nedupe a nekřičí. Přestal mne limitovat a ozývá se jen, když je třeba mne varovat.

Profesně jsem prováděla spoustu lidí procesem odblokování kreativity, kde je přeprogramování negativních, limitujících a iracionálních přesvědčení jedním z prvních kroků. Jen o málo tématech existuje taková míra předsudků a nesmyslů, jako o kreativitě. Řekla bych, že je někde v první trojici společně se spritiualitou a sexem. Ty všechny ostatní mýty a pověry (o penězích, vztazích, zdraví, kariéře apod.) jsou totiž mnohem víc uchopitelné. Takže bych řekla, že moji klienti si v tomto prošli ohněm – a vyšli na druhé straně silnější a sebejistější. Tento kurz se opírá o tuto škálu mých zkušeností a osvědčených metod.

Propozice kurzu

 • Pořadatel: Michaela Freeman
 • Místo konání: Kodaňská 81/4, Praha 10 – Vršovice (vchod vedle kavárny FLAT hned u zastávky “Ruská”)
 • Čas: Celodenní kurz 10:00-16:00 s přestávkou na oběd
 • Maximální počet účastníků: 10
 • Minimální počet účastníků: 3
 • Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze
 • Materiály: cena zarhnuje tištěné materiály pro domácí studium
 • Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje

Přihlášky a platby

 • Kde se přihlásit: Přihlášky a platby zprostředkovává server Naučmese.cz
 • Platby: Platí se kartou online.
 • Storno a otázky kolem přihlašování: Lektoři jsou vypláceni až po uskutečnění kurzu. Veškerou komunikaci ohledně plateb nebo storna, prosím, řeš přímo s pracovníky Naučme se, jsou vstřícní a profesionální.
 • Pokud se Ti datum nehodí: Na Naučme se si lze vytvořit účet a přidat si kurz na seznam přání. Dostaneš pak automaticky oznámení, jakmile bude vyhlášen nový termín.
 • Organizační dotazy: S otázkami ohledně programu a organizace se můžeš kdykoli obrátit na tel: 605 113 327 nebo e-mail info@michaelafree.cz

Přijď a přiveď přátele 🙂