S tvůrčími bloky se potýkají umělci, podnikatelky, kutilové i vynálezci – novici o profíci. Přitom záseky, propady a dramata nejsou nutností! Lze tvořit kontinuálně, zdravě a efektivně. Správná diagnóza je tu 80% řešení. Odblokuj se a tvoř s radostí.
Nadcházející termíny
- Sobota 20.1. 2024 10:00-16:00
- Sobota 9.3. 2024 10:00-16:00
S přestávkou na oběd
Cena
800 Kč
Pro koho je tento kurz?
Tento kurz je tedy pro všechny, kdo se cítí zaseklí, neefektivní nebo prostě neví, jak dál se svými tvůrčími nápady a projekty. Mohu pomoci těm, kteří zažívají tvůrčí bloky a psychologické problémy související s kreativitou (bojí se začít, došla inspirace, neumí zvládat kritiku, zažívají kariérní propady, sebe-sabotáže, mají sebedestruktivní tendence apod.).
Principy kreativity jsou společné pro všechny její formy a všechny úrovně:
- Bloky se projevují v každé fázi tvůrčího rozvoje od nejistých počátků po zvládání hvězdné kariéry a úspěchů. Nezáleží, zda jste (nebo chcete být) tvůrčí na úrovni koníčků nebo používáte kreativitu profesionálně. Paradoxně, věci, které učím, se často neprobírají ani na uměleckých školách. I když pracujete jako tvůrčí profesionál, dost možná si tyto vnitřní mechanismy neuvědomujete a potýkáte se s obdobími sucha a nejistotou.
- Kreativita není jen doménou umělců a řemesel, projevuje se i v businessu (zakládání firem, projektů, vymýšlení nových služeb, výrobků, marketing, reklama atd.) a je na pracovištích čím dál víc žádána.
- Možná překvapivě je tvořivost také nezbytným elementem vědecko-technických oborů (inovace, invence, výzkum), byť po prvotním nápadu následuje rigorózní technický proces.
Diagnostika tvůrčích bloků
V rámci kurzu si probereme více jak 20 typických tvůrčích bloků a alespoň nástřel řešení u každého z nich. Začínají ochotou vůbec začít tvořit a končí neochotou tvůrčí činnost vhodně ukončit. Cestou je to vlastně co krok, to potenciální blok.
Ohromně pomůže, když zjistíte, že nejste sami, že stejný typ problémů již potkal mnoho lidí před vámi – a že řešení existují. Také sdílení ve skupině přináší ohromnou úlevu. Dalším krokem je pak správná diagnostika podprahového zdroje problému. Říci, že jde o sebe-sabotáž nestačí, musíme zjistit, proč se sabotujeme. Někdy to může být na delší hlubší práci, ale tento kurz vám dá alespoň jasný směr a světlo na konci tunelu.
4 hlavní mechanismy kreativity
Kreativita má 4 hlavní oblasti, kterým je potřeba se věnovat a “ošéfovat si je,” aby vše fungovalo efektivně, zdravě a dlouhodobě udržitelně. Neříkám, že to jde samo a snadno, ale ze zkušenosti vím, že to jde. Tři z nich vás mohu naučit (nebo vám je alespoň osvětlit) a ta čtvrtá je na vás.
- Interní ekosystém – tohle je soubor osobních témat, která umožňují nejen kreativní rozvoj, ale i obecně spokojený život. Patří mezi ně například odvaha poznávat nové věci, pouštění starých přesvědčení a bolestí, zajišťování stálého přísunu inspirace atd. Jde tedy o odstranění osobních bloků a vytvoření zdravého vnitřního prostředí, ve kterém může kreativita vzkvétat. Tvořivost není potřeba hledat, je potřeba jí udělat prostor a ona přijde sama. Nemůže nepřijít.
- Duchovní dovednosti – pro tvorbu potřebujete mít silného ducha. Musíte se umět soustředit, být neustále otevření, svobodomyslní, flexibilní, adaptabilní, vysoce vnímaví, vidět “big picture” a kontext, být intuitivní i velice odolní. Také musíte vidět ve věcech smysl, jinak u toho nevydržíte. To všechno jsou otázky propojení s vaší duší a nedají se “okecat myslí,” tedy řešit z pohledu ega. Jsou prostě o patro výš. Nebojte, není to duchařině ani náboženství, je to o vnímání své nejvyšší a nejsvobodnější části. A zase – je to obrovské téma, takže tady vám poskytnu alespoň orientaci a nástřel.
- Tvůrčí proces – teprve teď se dostáváme k tomu klasickému “Jak na to.” Jenže pozor – tvůrčí proces je zcela individuální. V jiných kurzech z této série poskytuji jakousi paletu nápadů, ze kterých se můžete inspirovat a ten vlastní proces si z toho poskládat. Tady se budeme bavit o záludnostech, na které dávat pozor. Pojmenujeme si typické vzorce chování a toxické jevy související s kreativním procesem, abyste si jich všimli, až přijdou – a věděli, co s nimi.
- Mistrovství (know-how a řemeslo) – A tady neposloužím. Nebudu vás učit, jak namíchat barvy nebo hrát na piáno. Každá kreativní činnost má komponent řemeslnosti, know-how a zkušenosti. Musíte si oddřít ty hodiny tréninků, zahodit desítky prototypů a udělat spoustu chyb, než z vás budou mistři svého řemesla. Naštěstí, právě toto učí spousta škol a kurzů, takže se tomu můžeme věnovat jen obecně a dál je to na vás. Podíváme se hlavně na to, podle jakých kritérií si zvolit mentory a kde hledat oporu při překonávání výzev.
O cyklu Mechanika kreativity
Tento kurz je součástí volné série vzájemně se doplňujících kurzů zaměřených na pochopení a nastartování kreativity. Cílem tu není hrát si, ale uvědomit si, jak a proč si hrát a tvořit a hlavně – jak si v tom přestat bránit. Kurzy lze mezi sebou libovolně kombinovat.
- Inspirace, motivace, nápady
Inspirace se nehledá, nechává se přicházet. Nauč se jí dát prostor. - Jak překonat tvůrčí bloky – TENTO
Tvořit můžete i zdravě a radostně (pro amatéry i profesionály).
Proč přijít na kurz ke mně?
Tématu tvořivosti na této úrovni mechanismů a principů se věnuji od roku 1996. Kreativitu samozřejmě denně používám v rámci mé práce, která se pohybuje na hranici uměleckých, podnikatelských a charitativních projektů a osobního rozvoje. Díky této různorodosti se nezaměřuji jen na jeden svůj obor, ale znám prostředí a potřeby lidí ze zcela odlišných projektů. Podařilo se mi definovat jejich společné jmenovatele a podprahové principy, které teď učím v rámci Mechaniky kreativity.
Mám dlouhodobé zkušenosti s odblokováváním kreativity u amatérských i profesionálních tvůrců ze široké škály oblastí. Tento kurz vychází z metodiky Umělcova cesta, principů Anatomie hodnot, ale především z praxe. Jednak z mé vlastní, ale potažmo z i druhé ruky, protože s lidmi o kreativitě neustále mluvím, ať už neformálně, v roli koučky nebo v rámci projektů se spolupracovníky a klienty. Jejich zkušeností si nesmírně vážím a jsem vděčná za ochotu sdílet se mnou i hluboká osobní témata. Jejich otevřenost je teď devizou pro vás a jedinečným know-how.
Propozice kurzu
- Pořadatel: Michaela Freeman
- Místo konání: Kodaňská 81/4, Praha 10 – Vršovice (vchod vedle kavárny FLAT hned u zastávky “Ruská”)
- Čas: 10:00 – 16:00 s přestávkou na oběd
- Maximální počet účastníků: 10
- Prostor pro vaše dotazy: průběžně, plus závěrečná diskuze
- Materiály: cena zarhnuje tištěné materiály pro domácí studium
- Pohoštění: cena zahrnuje drobné pohoštění, teplé a studené nápoje
Přihlášky a platby
- Kde se přihlásit: Přihlášky a platby zprostředkovává server Naučmese.cz
- Platby: Platí se kartou online.
- Storno a otázky kolem přihlašování: Lektoři jsou vypláceni až po uskutečnění kurzu. Veškerou komunikaci ohledně plateb nebo storna, prosím, řeš přímo s pracovníky Naučme se, jsou vstřícní a profesionální.
- Pokud se Ti datum nehodí: Na Naučme se si lze vytvořit účet a přidat si kurz na seznam přání. Dostaneš pak automaticky oznámení, jakmile bude vyhlášen nový termín.
- Organizační dotazy: S otázkami ohledně programu a organizace se můžeš kdykoli obrátit na tel: 605 113 327 nebo e-mail info@michaelafree.cz